You are currently viewing Kā atšķirt smaržas?

Kā atšķirt smaržas?

Tirdzniecības vietās ir pieejams tik plašs dažādu smaržu pudelīšu klāsts. Kā tajā visā orientēties? Kāpēc vienāda nosaukuma smaržas mēdz būt dažādās cenās? Kā atšķirt smaržas?

Šoreiz rakstīšu tieši par smaržu (parfimērijas izstrādājumu) iedalījumu, nevis par pašiem aromātiem.

Parfimērijas izstrādājumu veidi

Protams, ka visas pudelītes veikalos nav vienādas. Un es šeit nedomāju tikai krāsas, tilpumus un pašus aromātus. Parasti mēdz izšķirt trīs dažādus smaržu veidus.

Odekolons

Vārds “odekolons” ir cēlies no franču valodas eau de Cologne. Tātad nozīmē “Ķelnes ūdens”. Tas tāpēc, ka kāds itālis tieši Ķelnē tālajā 1709. gadā izveidoja pirmo maisījumu ar augļu eļļām, spirtu un ūdeni. Odekolons ir visvājāk koncentrēts aromāts no visiem parfimērijas izstrādājumiem – parasti aromātiskās eļļas sastāda vien 2-6%. Bieži odekolonus veikalos var atrast arī ar nosaukumu After Shave. Tirdzniecības vietās parasti odekoloni tiek apzīmēti ar saīsinājumu EdC.

Eau de toilette

Nē, tas nav tualetes ūdens nozīmē, kā mēs to saprotam ikdienā. Tualete sendienās bija telpa, kur sakopt sevi, ne tikai nokārtot dabiskās vajadzības. Un sevis sakārtošanas neatņemama sastāvdaļa bija sasmaržoties. Tā kā bieži vien par pamatu smaržām bija kāda auga ūdens (ceriņu, liliju, rožu u.c.) tad tautā tas iegājies kā smaržūdens, ko lieto tualetē – eau de toilette. Tā sastāvā aromātiskās eļļas parasti ir 5-15% (bet visbiežāk – 10%). Līdz ar to tam ir spēcīgāks aromāts, kā odekolonam. Tirdzniecības vietās parasti Eau de toilette tiek apzīmēts kā EdT.

Eau de parfum

Šīs produkts ir visstiprākais no plaši sastopamiem parfimērijas izstrādājumiem. Tirdzniecības vietās parasti Eau de parfum tiek apzīmēts kā EdP.  Tā sastāvā ir 10-20% aromātiskās eļļas (visbiežāk – 15%). Tieši tādēļ tie parasti ir dārgāki par eau de toilette. Toties šādām smaržām ir noturīgāks aromāts, un to nevajag lietot tik daudz, kā tualetes ūdeņus

Rezumējums

Bieži vien smaržu stiprums arī norāda  uz veidu, kā un kad konkrētais izstrādājums būtu jālieto. Tā, piemēram, jauniešiem domātie aromāti vai smaržas siltākam laikam parasti būs eau de toilette. Tāpat arī ikdienai lietojamie aromāti. Savukārt odekoloni parasti ir domāti vīriešiem (bet ne vienmēr). Savukārt vakara smaržas visbiežāk būs eau de parfum. Protams, ka tas nav stings likums, kas obligāti jāievēro. Ja iepatīkas kāds aromāts, un tas ir pieejams tikai vienā no smaržu veidiem, drīkst to lietot, kad vien vēlies. Tika atceries, ka stiprāka koncentrācija nozīmē spēcīgāku noturīgāku aromātu.

Atbildēt

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.