Šoreiz nolēmu uzrakstīt par to, ko priekš manis nozīmē pašizaugme. Pašizaugsme, manuprāt, ir viena no astoņām svarīgajām dzīves sfērām, viens no 8 spieķiem dzīves ratā, tāpēc, ir svarīgi apzināties, kas īsti slēpjas zem šī vārda – pašizaugsme. Nesen, kādā sarunā dzirdēju viedokli par to, ka “es jau esmu izaudzis, sasniedzis zināmu labklājības līmeni un “stāvokli sabiedrībā”, un esmu ar dzīvi pilnīgi apmierināts. Man tas likās mazliet amizanti. Vai tad nav tā, ka līdz ko tu apstājies savā attīstībā un izaugsmē, tas nozīmē, ka sāc savu ceļu atpakaļ? Jā, jā – es zinu, ka tā nav nekāda sacensība, bet tomēr…
Ko īsti nozīmē pašattīstīties? Vai tiešām tas nozīmē tikai būt garīgam? Vai tiešām tas nozīmē interesēties par reliģiju, lasīt daudz grāmatas un gudri izteikties? Manuprāt tomēr nē. Es piedāvāju sevis attīstību tomēr iedalīt divās lielās daļās – garīgajā un fiziskajā. Manuprāt, nedrīkst pārāk aizrauties tikai ar vienu no šīm 2 lietām – prātu vai ķermeni. Viens bez otra tie tāpat nevar dzīvot. Tas ir kā IŅ un JAŅ – prāts un ķermenis atrodas nepārtrauktā mijiedarbībā. Tāpēc uzmanība jāpievērš gan vienam, gan otram.
Ar ko tad sākt?
Vispirms būtu jāsaprot, kādā stāvoklī patreiz atrodas paša prāts un ķermenis. Ko es protu? Kas man patīk? Kas mani interesē? Uz šiem jautājumiem būtu jāatbild gan domājot par savu prātu, gan ķermeni. Nākošais solis – noskaidrot turpmākos attīstības pakāpienus, pa kuriem vēlies uzkāpt. Ko vēl es gribu iemācīties? Kā vēl es gribu justies? Kas vēl man sagādā prieku? Kas vēl man ir svarīgi? Kad ir rastas atbildes uz šiem jautājumiem, ir precīzi jānoformulē mērķi, un jāvirzās uz priekšu. Kad ir sasniegti izvirzītie mērķi (ja šie mērķi ir izvirzīti pareizi, tad rezultāti neizpaliks), jāsāk viss process no sākuma. Jo pašzaugsme nav stāvoklis, bet gan ilgstoša, nepārtraukta darbība. Pat tad, ka liekas, ka viss, kas interesē, jau ir uzzināts, un ar savu ķermeni esi pilnībā apmierināts, vienmēr ir iespēja sasniegt kaut ko vēl. Soļi var būt pavisam maziņi, bet tomēr. Kaut vai esošo rezultātu saglabāšana patreizējā līmenī, neskatoties uz visiem ārējiem un iekšējiem apstākļiem.
Manās konsultācijās klienti biežāk vēlas vairāk atlicināt laiku grāmatām, teātriem un koncertiem, iemācīties kādas jaunas prasmes, atmest smēķēšanu, ēst veselīgāk, biežāk sportot, vairāk atvēlēt laiku miegam u.c.
Arī Tu vari rīkoties tāpat! Pieņem jaunus dzīves izaicinājumus! Izvēle paliek Tavā ziņā.